Ako vybrať a správne používať pilníky na nechty
Krásne a upravené nechty sú neoddeliteľnou súčasťou obrazu modernej ženy. Na úpravu tvaru nechtov na rukách, ale aj nohách slúži pilník na nechty. Pilník na nechty by mala mať každá žena v svojej kozmetickej taške alebo kozmetickom kufríku kozmetickom kufríku. Pilník je vhodný na prírodné nechty a na umelé nechty.
Zatiaľ čo na domáce použitie na úpravu prídodných nechtov máme zvyčajne jeden alebo dva pilníky, pri vykonávaní gél lak manikúry, gélových nechtov či akrylových ich máme viacero.
Ako si vybrať správny pilník na nechty?
Na trhu je obrovský výber pilníkov, ale vybrať si správny pilník môže byť niekedy problém. Pilníky majú rôzne využitie, ktoré závisí od tvaru, drsnosti a materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na čo si dať pri ich výbere pozor?
Výber pilníkov podľa zrnitosti
Pri kúpe pilníkov na nechty sa oplatí pozerať na ich zrnitosť, drsnosť pilníka. Každý pilník je označený číslom. Čím vyššie číslo je uvedené na pilníku, tým bude pilník jemnejší. A naopak, čím nižšie číslo, tým bude pilník drsnejší. Označenie dvoch rovnakých čísel, napr. 80/80 znamená, že pilník má obe strany s rovnakou zrnitosťou. Označenie dvoch rôznych čísel, napr. 100/180 znamená, že pilník má každu stranu inej zrnitosti.
- Zrnitosť 80 - nám napovie, že pilník je drsný. Je vhodný na odstránenie hrubej vrstvy gélu, akrylu alebo polygélu. S pilníkom s touto zrnitosťou zaobchádzajte opatrne, tento pilník nie je vhodný na prírodné nechty.
- Zrnitosť 100 - je označenie pre drsnejší pilník. Je vhodný na odstránenie hrubej vrstvy gélu, akrylu alebo polygélu. Je vhodný aj na prebrúsenie nerovností pri predlžovaní nechtov a skrátenie nechtov.
- Zrnitosť 180 - pilník s číslom 180 sa používa na prírodné nechty. Je to jemnejší pilník, vhodný na úpravu tvaru prírodných nechtov, na prebrúsenie prechodu medzi nechtom a tipom, na zbrúsenie tenkej vrstvy gélu, na dotvarovanie vymodelovaných nechtov.
- Zrnitosť 240 - pilník s označením 240 je jemný pilník, ktorý sa používa na prírodné nechty. Je vhodný na opracovanie prirodných nechtov, na ich zmatnenie pred modeláciu (pred aplikáciou gél laku, UV gélu, polygélu, akrylu). Tieto pilníky sú vhodné aj na slabé a jemné nechty.
Pravidlo na zapamätanie: začnite upravovať nechty s hrubozrnným pilníkom a prepracujte sa k jemnozrnnému – nikdy nie naopak!
Vyberte si z našej ponuky pilníkov na nechty - TU.
Výber pilníkov podľa tvaru
Ďalšou vlastnosťou pilníka, ktorá môže ovplyvniť jeho výber je tvar pilníka.
- Rovný tvar pilníka - je najuniverzálnejší tvar pilníka. Môžeme ho použiť v ktorejkoľvek fáze stylingu a robiť s ním takmer čokoľvek! Najčastejšie sa používa na tvarovanie a skracovanie prírodných a predĺžených nechtov.
- Elipsovitý tvar - má zaoblené hrany po oboch stranách. Je vhodný na úpravu nechtov, ale aj na prácu pri nechtovej kožičke.
- Tvar banán (zahnutý tvar) - pilník tohto tvaru je ideálny napríklad na precíznu prácu pri nechtovej kožičke. Zaoblený tvar pilníka vám umožní dostať sa na ťažko dostupné miesta.
- Tvar loďky - pilník v tvare lodičky má jednu rovnú stranu a druhú zaoblenú. Je spojením rovného pilníka s banánom. Preto je tento tvar multifunkčný a najčastejšie ich využívajú stylisti vo svojich salónoch.
- Blok - používa sa na zmatnenie povrchu prírodných nechtov a vyrovnávanie nerovností povrchu nechtov. Blok má mäkké penové jadro.
Našu ponuku pilníkov, blokov a leštičiek nájdete TU
Typy pilníkov na nechty
Podľa materiálu, z ktorého sa pilníky vyrábajú, rozoznávame:
- Papierové pilníky - sú najobľúbenejším typom pilníkov. Papierové pilníky sú vhodné na prírodné nechty a taktiež na umelé nechty. Obrovskou výhodou papierových pilníkov je veľký výber zrnitosti, vďaka tomu vieme prispôsobiť ich použitie. Môžeme ich používať na úpravu prírodných nechtov, alebo na pilovanie gélu, akrylu, polygélu. Navyše sú cenovo dostupné.
- Penové pilníky - sa líšia od klasických papierových pilníkov hlavne materiálom, z ktorého je vyrobená výplň. Výplň penového pilníka je mäkšia, hrubšia a odolnejšia. Vďaka tomu sa práca s týmto pilníkom stáva bezpečnejšou, pri pilovaní nepoškodíte štruktúru prírodných nechtov. Penové pilníky sú pružnejšie a šetrnejšie, sú ideálne na leštenie materiálu alebo prírodných nechtov v závislosti od zrnitosti.
- Sklenené pilníky - sú vhodné na úpravu prírodných nechtov. Na rozdiel od kovových pilníkov nepoškodzujú nechty. Sklenené pilníky sú veľmi krehké, pilník môže ľahko prasknúť, preto s ním treba zaobchádzať opatrne.
- Kovové pilníky - pilníky vyrobené z kovu sú odolné, no nie veľmi obľúbené. Môžu narušiť jemnú štrukúru nechtov. Nechty sú potom náchylné na štiepenie a praskanie.
Foto na ukážku: zhora penový pilník, papierový pilník štandardnej hrúbky a tenký papierový pilník (označovaný Slim):
Ako správne pilníkovať nechty
Úprava nechtov patrí k pravidelným krokom našej starostlivosti o nechty či už prírodné, alebo gélové. Nechty je potrebné čistiť, skracovať a tvarovať. Pri starostlivosti o prírodné nechty by sme mali byť opatrní pri používaní nožníc. Skracovať prírodné nechty nožničkami by sme mali len vtedy, ak sú nechty príliš dlhé. Odporúča sa odstrihnúť len najdlhšiu časť nechtov a zvyšok upraviť pilníkom.
Pri pilovaní nechtov si zvolíme vždy len jeden smer. A tento pohyb opakujeme, kým nedosiahneme požadovaný tvar. Nikdy nepilujeme nechty oboma smermi - sprava doľava a pohyb späť zľava doprava. Pilovaním jedným smerom predídeme štiepeniu a lámaniu nechtov.
Pri dlhších nechtoch odporúčame začať nechty pilovať s drsnejším pilníkom (pilníkom s hrubším zrnom). Postupne prejsť na jemnozrnný pilník. Pilovanie nechtov môžeme ukončiť leštičkou na nechty. Leštička má niekoľko strán, každá strana má inú drsnosť povrchu. Je skvelým pomocníkom najmä pri prirodzenej manikúre, pretože leštičkou môžeme upraviť nie len konečný tvar nechtov ale aj povrch nechtovej platničky.
Tip: Aby vaše nechty vyzerali skvele, musia byť v skvelej kondícii. Na podporu zdravia nechtov sa oplatí používať kvalitný kolagén, ktorý zároveň zlepšuje stav pleti, pomáha obmedzovať tvorbu vrások a podporuje pevnosť vlasov.