CENOVÁ BOMBA na štartovacie sady a ozdoby - TU

Ak sa zaujímate o nail art a nemáte potrebný výtvarný talent na zdobenie nechtov, možno budete chcieť vyskúšať pečiatkovanie. Pečiatkovanie je jednoduchý, rýchly a efektívny spôsob zdobenia prírodných, ale aj gélových či akrylových nechtov. Skôr než sa pustíte do práce, prečítajte si naše rady a tipy, ako dotiahnuť pečiatkovanie do úspešného konca.

Čo potrebujem na pečiatkovanie nechtov?

Na to aby ste mohli začať pečiatkovať svoje nechty, potrebujete tieto pomôcky:

Pomocou týchto nástrojov môžete začať raziť zábavné a tématické vzory na vlastných nechtoch. Pečiatka na nechty môže byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť svoje zručnosti v oblasti nechtového umenia a zapôsobiť na priateľov a rodinu!

Lak na pečiatkovanie nechtov - stamping laky. Ktorý lak je najlepší?

Pečiatkovacie laky (stamping nail polish) sú špeciálne laky určené na prácu s pečiatkami. Majú silné krytie farieb a krémovú konzistenciu. Schnú oveľa rýchlejšie, než bežné laky. Práca s pečiatkovacím lakom nesmie trvať dlhšie než 15 sekúnd. Pečiatkovacie laky sú nepriehľadné, vďaka čomu sú ideálne na ručne maľované nechty a taktiež na francúzsku manikúru.

Môžem použiť klasický lak na pečiatkovanie nechtov?

Neodporúčame. Klasickým lakom na nechty vzor väčšinou neodtlačíte, takýto lak nie je dostatočne pigmentovaný a nemá potrebnú hustotu. Obyčajný lak na nechty preto nie je určený na pečiatkovanie nechtov.

Čo je pečiatka na nechty. Ktorú pečiatku si vybrať?

Pečiatka so stierkou sú nevyhnutné pomôcky pri pečiatkovaní nechtov. Pečiatka prenáša nalakovaný vzor z kovovej šablóny na necht. Stierka je zvyčajne súčasťou pečiatky. Pečiatka sa zvyčajene predáva s ochranným vrchnákom a stierkou. Pečiatky na nechty rozdeľujeme podľa veľkosti, ale najmä podľa druhu materiálu, z ktorého je pečiatka vyrobená. Vybrať si môžete pečiatku s mäkkým povrchom - priehľadné silikónové alebo gélové pečiatky, alebo tvrdú - nepriehľadnú gumenú pečiatku. Výsledný efekt je rovnaký pri každej pečiatke. Rozdiel je v postupe odtláčania vzoru. Pozrime sa teda na jednotlivé druhy pečiatok.

Silikónová pečiatka na nechty

Silikónová pečiatka je vyrobená z mäkkého priehľadného silikónu.  Veľmi ľahko sa preto prispôsobí tvaru nechtu a krásne prenesie motív na necht. So silikónovou pečiatkou pracujeme  jemne. Pečiatku veľmi jemne priložíme na doštičku, aby sa vzor preniesol na pečiatku. Častou chybou začiatočníkov je, že na pečiatku tlačia pri prenášaní vzoru na pečiatku a vzor sa neodtlačí. Výhodou silikónovej pečiatky je, že pri odtláčaní vidíme vzor a pečiatku môžeme použiť aj na francúzsku manikúru.

Gumená pečiatka na nechty

Gumená pečiatka je vyrobená z tvrdého nepriehľadného materiálu. Pri prenášaní vzoru s gumenou pečiatkou sa pracuje miernym tlakom. Na pečiatku pôsobíme miernym tlakom a vzor sa pekne odtlačí. Kým pri silikónovej pečiatke sa vzor naberá zhora, pri gumenej pečiatke sa vzor naberá postupne kolísavým pohybom plynule z jednej strany na druhú.

Gélová pečiatka na nechty

Poslednou pečiatkou, ktorú vám dnes opíšeme je gélová pečiatka. Materiál z ktorého je vyrobená je v podstate mäkčený silikón, ktorý svojím vzhľadom pripomína gél. Pracuje sa s ňou jemne, podobne ako pri silikónovej pečiatke. Pri prenášaní vzoru vyvíjame na pečiatku len jemný tlak.

Pečiatkovacie doštičky - vzory na pečiatkovanie nechtov

Existuje veľa tematických doštičiek na pečiatkovanie s obrázkami, vzormi, textami. Kvety, krajky, čísla, písmená, texty, tematické vzory – jar, leto, jeseň, zima, Vianoce, Veľká noc, Halloween, Valentín, …. Vyberať si môžete z veľkého množstva motívov. Kovové doštičky na otláčanie vzorov na necht si môžete zakúpiť v rôznych veľkostiach. Sú zvyčajne v striebornej alebo čiernej farbe. Každá doštička je zabalená v zip sáčku alebo obalená modrou prípadne priehľadnou ochrannou fóliou, ktorú treba pred použitím odstrániť. Niekedy sa vám môže zdať, že doštička má na sebe škrabance, pravdepodobne však ide o ochrannú fóliu.

Ako postupovať pri pečiatkovaní nechtov

Celý proces pečiatkovania musí prebiehať veľmi rýchlo. Naniesť lak na doštičku, zotrieť stierkou jedným ťahom a následne vzor odtlačiť na pečiatku. Z pečiatky rovno na necht.

  1. Vyberieme si doštičku a vzor, ktorý chceme preniesť na necht. Pečiatku a lak na pečiatkovanie. Odporúčame vyberať lak kontrastnej farby, než je farba podkladového laku.
  2. Z doštičky odstránime ochrannú fóliu. Teraz začneme pracovať rýchlo! Celý proces od lakovania vzoru až po prenesenie vzoru na necht nesmie trvať dlhšie ako 15 sekúnd pretože lak veľmi rýchlo schne.
  3. Vzor, ktorý sme si vybrali pretrieme lakom na pečiatkovanie. Zvyčajne stačí naniesť lak na polovicu alebo 2/3 vzoru, pretože lak sa bude rovno z doštičky stierať. Stierkou stiahneme lak na celý vzor, tým zároveň zotrieme prebytočný lak z doštičky. Na stierku príliš netlačíme a snažíme sa lak zotrieť jedným ťahom. Neodporúčame prechádzať stierkou po vzore viackrát, na stierku príliš netlačíme. Je to z toho dôvodu, aby nám lak nezaschol rovno na vzore, alebo ho vytrieme zo vzoru až tak, že sa nám vzor na pečiatku neprenesie.
  4. Pečiatku priložíme na vzor, aby sme vzor preniesli pečiatku. Na pečiatku netlačíme a pracujeme rýchlo. Pri silikónovej pečiatke len pečiatku jemne priložíme na vzor a vzor sa odtlačí. Pri gumenej pečiatke jemne pritlačíme pečiatkou na vzor a pracujeme kolísavým pohybom zo strany na stranu.
  5. Takto odtlačený vzor čím skôr prenesieme na necht, aby nám lak nezaschol. Počkáme minútu a následne celé zdobenie zafixujeme čírym lakom, gél lakom, gélom. Vrchná vrstva zabezpečí, že necht zostane chránený pred každodenným opotrebovaním.

Čistenie

Po pečiatkovaní všetko dôkladne vyčistíme. Na čistenie doštičky a stierky použijeme odlakovač alebo kozmetický acetón. Lak nanášame vždy na suchú doštičku.

Pečiatku vyčistíme lepiacou páskou alebo valčekom na oblečenie.

Zafarbenú kožičku od laku okolo nechtov vyčistíme lepiacou páskou alebo odlakovačom. Odlakovačom môžeme odstrániť aj motív z nechtov.

TIP: Ak pečiatkujeme celý necht veľkým motívom, odporúčame pred pečiatkovaním naniesť na okolie nechta ochranu nechtovej kožičky GUM. Prípravok uschne voľne na vzduchu a v okolí nechtov vytvorí gumenú ochranu. Po skončení pečiatkovania ju jednoducho odstránime aj s prebytočným lakom v okolí nechtov.

Prečo sa pri pečiatkovaní vzor neodtlačí na pečiatku?

To že sa vzor neotlačí je spôsobené nesprávnym postupom práce. Nie je to zapríčinené nekvalitnými pomôckami.

  • Čo je veľmi dôležité je rýchlosť - celý proces od nanášania laku na doštičku až po prenos vzoru na necht nesmie trvať dlhšie než 10-15sekúnd.  Laky určené na pečiatkovanie schnú rýchlo. Začiatočníkom odporúčame počítať si sekundy :)
  • Na pečiatku príliš tlačíte!
  • Vzor nie je odtlačený správnym pohybom. Rôzny materiál pečiatky = iný spôsob aplikácie. Tvrdé gumené pečiatky vyžadujú kolísavý pohyb, mäkké sa odtláčajú jemne kolmo na doštičku.
  • Lak uschol na doštičke - stalo sa tak pomalou prácou, alebo pri nesprávnom zotieraní laku stierkou. Lak sa snažíme zotrieť z doštičky jedným ťahom. Na škrabku príliš netlačíme, aby sme nezotreli lak zo vzoru.
  • Nemáte čistú doštičku. Doštičku vyčistite odlakovačom alebo kozmetickým acetónom a vatovým tampónom. Rovnako musí byť čistá pečiatka. Pečiatku odporúčame čistiť lepiacou páskou alebo valčekom na oblečenie.

Hodnotenie zákazníkov

Aspira.sk na heureke